מכשירים אסורים לשימוש בברית מילה

מגן קלאמפ/בורנשטיין וגומקו

מכשיר זה נאסר לשימוש על ידי הרבנות הראשית והוועדה לפיקוח על המוהלים. הן מבחינה הלכתית והן מבחינה רפואית (ע"י הFDA) , כמו שיפורט להלן.

לפני כ 50 שנה מוהל מאמריקה המציא 'מגן' 'שיעזור' למוהלים בתהליך ברית המילה. מגן זה נסגר על ציר ושמו מגן קלאמפ (או מגן גומקו או מגן בורנשטיין). כיום, משתמשים במגן זה במספר ארצות, כגון ארה"ב, דרום אמריקה, אירופה (במספר מקומות), ולצערנו – גם בישראל (בעיקר אצל מספר רופאים מפורסמים).

תחילה יש לציין שמשרד הבריאות האמריקאי (ה-FDA)  הוציא מכתב האוסר את המגן (לחצו לעיין במכתב). משרד הבריאות האמריקאי (ה-FDA) כותב שמשנת 1996 עד שנת 2000 דווחו 105 מקרים שתינוקות נפגעו בעקבות שימוש במגן הנ"ל ונגרם להם נמק של באיבר ועוד כל מיני נזקים (חיתוך חלק מהעטרה/זיהומים/וכו'), וישנם הרבה סיבוכים שנבעו ממגן זה שגרמו לתינוק נכות לכל חייו באיבר ההולדה.

השאלה שיש לשאול עתה היא – אם מגן זה כל כך מסוכן מדוע יש מוהלים (בעיקר רופא מוהל) שממשיכים להשתמש בו? ישנן כמה סיבות.

א) ברית ללא דם

צורת הפעולה של מגן זה (כפי שיפורט להלן) גורמת שלא יהיה דם לאחר החיתוך (חוץ מהדם שכבר צרור בעורלה). ולכך באמת נבנה מגן זה. המגן עשוי בצורה מדוייקת כך שכשסוגרים את המגן אין רווח כלל בין שני חלקיו, וכשסוגרים את המגן העור (שנתפס בין החלקים של המגן) נלחץ כל כך עד שהוא הופך לעור מת. כשהעור מת אין מעבר של דם מהחתיכה של העור שמחוברת לגוף לחתיכה שרוצים להוריד בברית (העורלה). ודבר זה גורם שלאחר החיתוך עם הסכין לא יוצא דם כי כל העור שם כבר נצמת ומת. להמחשה, לו המוהל שמשתמש במגן זה היה עוצר את הברית ולא היה חותך עם סכין את העורלה ומשחרר את המגן – העורלה הייתה נופלת מעצמה לאחר מספר ימים, כי כבר אין שם מעבר של דם.

אבל מעבר לזה שזה נוח למוהל ולהורים שאין דם בברית ידוע היום שמבחינה רפואית מצב זה שיש עור מת בקצה העור – לא תורם לריפוי הפצע ואף גורם להתפתחות דלקתית.

ואסביר, על הפצע הנוצר בברית המילה נמצאו דגימות של חיידקים אלימים. ומה שגורם לכך שלא מתחילה התפתחות דלקתית בפצע הוא זה שהפצע נשאר פתוח. כך כל החיידקים יוצאים החוצה, מערכת החיסונית של האדם דוחה אותם החוצה, ובכך נגמר הסיפור (מה שנקרא הפסת מורסא בלשון חז"ל). מה שאין כן אם אין להם לאן לצאת…

עוד בעיה באופן פעולתו של המגן היא שבמידה והמוהל תפס בטעות חתיכה מהאיבר (זאת אומרת חלק מהעטרה. דבר שקרה המון פעמים בשימוש עם מגן זה, תחפשו באינטרנט) וסגר עליה את המגן – לילד זה יהיה נמק וודאי באיבר, ואם אי אפשר לטפל בזה ע"י ניתוח, צריך בסוף לקטוע חלק מהאבר (על כל המשתמע מכך). ודבר זה לא יכול לקרות כשמשתמשים במגן רגיל.

עוד נקודה היא, שבכל פציעה, הדם הוא הגורם העיקרי לריפוי הפצע. ובמקרה ומשתמשים במגן זה, לא מגיע דם לפצע והריפוי לוקח פי 10 זמן יותר מברית מילה שנעשית עם מגן רגיל. וכן הביצוע של ברית עם מגן זה לוקח פי 20 זמן מברית במגן רגיל.

ב) חוסר מיומנות של חלק מהרופאים/מוהלים שמשתמשים במגן זה

לעצור דם צריך ללמוד, במיוחד בברית שיש דימום יחסית גדול. והרבה מהמשתמשים במגן זה אינם יודעים לעצור את הדם ולחבוש מבלי להשתמש במגן הנ"ל.

סיפור שקרה. מוהל הגיע ממדינה מסוימת, ובמדינתו הוא ביצע מילות רבות, אך תמיד עשה שם את הבריתות במגן הנ"ל. בגלל סיבה כל שהיא כבדוהו לעשות ברית מילה עם מגן רגיל, ולאחר החיתוך המוהל התעלף ונפל על האדם שעמד לידו. לאחר שעוררו אותו התברר שהסיבה להתעלפותו היא, מכיוון שזאת הפעם ראשונה בחייו של המוהל המהולל והמפורסם שראה דם בברית.

עוד סיפור. מוהל שמשתמש במגן הנ"ל נתבקש ע"י הורים שידעו שאסור להשתמש בקלאמפ, למול את בנם, אך ביקשו ממנו למול את בנם בלי המכשיר האסור, וזאת לאחר שהבטיח להם שהוא יודע לעשות גם ברית כהלכה. לצערנו הברית הזאת הסתיימה בחדר מיון כשהילד איבד הרבה דם. המוהל הנ"ל שם לא ידע לחבוש בצורה טובה.

ג) לחסוך לעצמם טרחה (וכסף) לנסוע לתינוק לאחר הברית

נהוג בכל העולם שהמוהל או בא כוחו (מוהל או רופא) בודק את הילד יום לאחר הברית. יש למנהג זה מספר סיבות (לראות שאין דימום, לראות שלא נדבקה חתיכת עור על העטרה, דבר שמצריך לאחר שנים תיקון בחדר ניתוח, ועוד סיבות…) מוהל ידוע מניו יורק שעושה בכל יום הרבה מילות ומקבל מאות דולרים על כל מילה, נשאל מדוע הוא מל לא כהלכה ומשתמש במגן שכל הפוסקים ומשרד הבריאות האמריקאי אוסרים? והוא ענה: "יש לי 7 מילות ביום, האם אלך יום אחרי זה ל 7 כתובות שונות ברחבי ניו יורק כדי להוריד תחבושות ולטפל בילדים?, השימוש בקלאמפ חוסך לי את כל זה". פירוש – מכוון שמוהלים אלו לא חובשים בתחבושת מקצועית, אלא סתם עוטפים את הגיד בצורה פשוטה כך שההורים יוכלו להוריד את התחבושת לבד. וכל זה על חשבון ילדכם…

ד) הצגה להורים ולקהל

הברית נעשית בצורה נקיה שאין בה דם. אך הכאבים והסבל שהתינוק עובר הם לאין שיעור יותר מאשר בברית רגילה. הריפוי לוקח יותר זמן. ומתווספות סכנות מיותרות כפי שכבר ציינתי לעיל.

סיפור שקרה. בעיר מסוימת קוראים לאחד המוהלים שמשתמש במגן זה – 'הקוסם'. למה? כי אין דם במילה שהוא עושה. איך הוא עושה את זה? לפני המילה הוא נכנס עם התינוק לחדר,ולא מרשה (אפילו לאבא או לאמא) להכנס. מניח על האיבר של התינוק את המגן ועושה לו זריקה הרגעה. ואז הוא מגיע עם תינוק שותק, עושה המילה וכולם אומרים איזה קוסם.

האם אתם רוצים קוסם כזה לתינוק שלכם ???…

מי שמוביל את הצעקה, ומנסה בכל כוחו להפסיק את השימוש במגן הנ"ל זה ארגון ברית יוסף יצחק (היחידים שעושים תיקונים אחרי רופאים ומוהלים). וזאת משום שהוא אסור על פי ההלכה (כפי שיפורט להלן) ומשום שבמקרים רבים רופאים מפנים אליהם לתיקוני ברית. והיות ואין סיבה שילד יהודי יעבור ברית יותר מפעם אחת, ובפרט שבפעם השניה מדובר בניתוח (בהרבה מקרים בהרדמה כללית)…

יש לציין שרוב המוהלים/הרופאים שאינם שומרים תורה ומצוות כראוי – משתמשים במגן זה.

אנא אל תקחו מוהל או רופא כזה לבניכם.

ולהלן פסק בית משפט בארה"ב שעל המוהל שהשתמש בקלאמפ וגרם נמק בעטרה של התינוק לשלם 10 מליון דולר http://www.nypost.com/p/news/local/brooklyn/for_circum_slicing_2axm86gq4Ax5jSHp8RvOUM?CMP=OTC-rss&FEEDNAME=#ixzz0u3vtd55S

שימוש במגן הנ"ל – מבחינה הלכתית:

כבר לפני 50 שנה גדולי ישראל ובראשם רבני הבד"צ של העדה החרדית בירושלים אסרו המגן הנ"ל.

ולהלן דברי רבני בד"צ העדה החרדית בירושלים משנת תש"ל (1970):

על דבר ששמענו שנפרץ לאחרונה גם בארצנו הקדושה אצל מוהלים קלים שהחלו להשתמש במצות מילה בכלי המשחית המכונה "מגן", הנקרא קלאמפ וכיוצא בזה כבר צווחו ומיחו גדולי ישראל בתפוצות נגד זה.

הננו לחוות דעת תורה כי המשתמשים בכלי המגן הנ"ל למצוות מילה לא די שאינם מקיימים מצות מילה, לא חיתוך, לא הטפת דם ברית , לא פריעה, לא מציצה, וכחותכים ועוסקים בבשר מת –  אלא שהמלים בכלי זה בשבת הם גם מחללים שבת קודש וגם מסכנים את הילד מכמה טעמים, ואסור לקחת לשום ברית מוהל המשתמש במגן הנ"ל, וכן כל מי שיראה מוהל המשתמש בכלי המשחית הנ"ל מחויב להודיע שם המוהל לבד"צ הח"מ.

וכל מי שבידו למחות נגד המוהלים המשחיתים בהנ"ל, מחוייבים למחות, ולא ישתמשו המוהלים אלא בסכין כמנהג ישראל מקדמת דנא, וכמבואר ברמב"ם הל' מילה (פ"ב) ובשו"ע (סימן רס"ד).

ולפי הנ"ל אין לילדי ישראל הקדושים הנימולו על ידם, ברית. וצריך להטיף מהם דם ברית קודש, ואף אם הדבר פוגע בבריאותם הגופנית והנפשית.

(חלק מהדברים נלקחו מדברי ארגון ברית יוסף יצחק)

מגן קלאמפ/מגן בורנשטיין
גומקו

עוד מאמרים: