סוגי חבישות הנמצאות בשימוש בברית מילה

סורג'יסל (Surgicel)

סורג'יסל זו תחבושת המוסטטית (חומר המשרה קריש דם) העשוי מפולימר תאית מחומצן (היחידה היא חומצה polyanhydroglucuronic), המיוצר על ידי חברת הבת Ethicon של ג'ונסון אנד ג'ונסון. הוא הוכנסה לפרקטיקה קלינית בשנת 1947. היא משמשת לעצירת דימום לאחר ניתוח. ב-Surgicel נעשה שימוש נרחב בניתוחי פה ולסת בכדי לשלוט על דימומים עורקים תוך-עורקיים מעורק הלוע התחתון.

זו תחבושת שמתפוררת (נמסה, בלשון העם) ויורדת לבד. צבע התחבושת הוא צהוב ולאחר מגע עם הדם צבע התחבושת נהפך לשחור.

תחבושת זו מונעת הרבה צרות אפשריות לתינוק (כמו דימום/ הידבקויות/ נפילת תחבושת/ כאבים /וכו'). וכך גם תהליך הריפוי מהיר יותר.

ישנן 4 דרגות באיכות ובסוגי חבישה זו:
אוריגינל
ניו-קניט
סנוו
פיברילר

קלטוסטט (Kaltostat) \ קואלגן (coalgan)

תחבושות אלו הינן ממשפחת תחבושות האלגינט. נמצאות בשימוש בכוויות, פצעי ניתוח, שתלים, פגמי ניתוח, כיבים כרוניים וכו'.

חבישות אלגינט מיוצרות ממלחי הסידן והנתרן של חומצה אלגינית. תחילה מופק אלגינאט מדופן התא של אצות חומות. חבישות אלגנט יכולות להיות בצורת יריעות מיובשות, נקבוביות (קצף) או סיבים גמישים. סיבים גמישים משמשים לטיפול בפצעי חלל. האלגינט יהפוך לג'ל במגע עם הפרשות הפצע, ויש לו כח ספיגה חזק.

תחבושות אלו עוצורת דימום בינוני. והג'ל שנוצר הוא הידרופילי ביותר, כך שהוא מגביל את הפרשות הפצע וממזער זיהום חיידקי. בנוסף האלגינט מסייע בהתחדשות וריפוי הרקמות. הוכח כי סידן אלגינט מפעיל מקרופאגים אשר מעורבים באותות הדלקתיים וכתוצאה מכך בתהליך ריפוי הפצע.

פד בד לא ארוג (גזה לא ארוגה)

פד בד שצד אחד שלו נמתח והצד השני לא. הפד אינו ארוג, אלא בתבנית כמו לבד, כך שאין חוטים שנכנסים לפצע וגורמים אח"כ בהורדת התחבושת לפתיחת הפצע וירידת דם. הפד נושם ואוורירי ונוח לעבודה.

קיפרבנד (חוט מכפלות)

חוט עבה וחזק שנועד בדר"כ לעצירת דימומים שמצריכים לחץ גדול מהרגיל. אמנם יש שמשתמשים בו באופן קבוע. ויש גם שמטבילים אותו לפני הברית בחימר ירוק/לבן לעצירת דימום טובה יותר, ולמניעת הידבקות.

פה אפט (Peha-Haft)

תחבושת זו נועדה במקורה לחבישה מקבעת אלסטית. היא עשויה מבד קרפ וציפוי לטקס מיוחד, כך שהיא נמתחת ונדבקת לעצמה (כך שמי שמשתמש בה לא צריך נייר דבק רפואי).


לשאלות התייעצות ולכל דבר אחר – מוזמנים (בשמחה!) ליצור קשר ב-


עוד מאמרים: