היצרות פיית השופכה (Meatal stenosis) / מיאטוס צר (urinary meatus)

מה זה מיאטוס צר?

תחילה יש להבדיל בין היצרות פיית השופכה (עליה אנו מדברים כאן) לבין היצרות השופכה (שעליה תוכלו לקרוא כאן).

מיאטוס (meatus) פירושו מסלול/תעלה של מעבר. urinary – היצרות. זאת אומרת שיש היצרות בפיית השופכה שמובילה את השתן החוצה מהגוף. מיאטוס היא המחלה השכיחה ביותר בקרב ילדים שעוברים ברית מילה. ובעיה זו נגרמת בדרך כלל מחיכוך פי השופכה בטיטול.

כדי שדבר כזה לא יקרה אצלכם, ניתן למנוע את זה מבעוד מועד ע"י זילוף שמן טבעי כל החתלה על העטרה [ראש האבר], או ע"י מריחת ווזלין על העטרה.

במידה וכבר רואים שמתחיל גירוי (אדמומיות ונפיחות, או שינוי בצורת פי השופכה) צריך כבר למרוח משחה אנטביוטית (כגון: דרמקומבין, טרידרם, טבעקוטן, פוסידין, וכדו').

יש שלוש דרגות במצב פי השופכה: (0) אין היצרות. (1) היצרות קלה. (2) היצרות קשה.

האם יש קשר בין מיאטוס לברית מילה

אין קשר ישיר בין ביצוע ברית המילה לבין ההיצרות של פיית השופכה. אך מכיון שבברית מילה מוציאים את הערלה שעטפה את העטרה, העטרה נחשפת לחיכוך חיצוני עם הטיטול. העור של העטרה רגיש כיון שהיא הייתה מכוסה עד עכשיו, והמגע שלה עם הטיטול (שיש בו חומרים כימים, בנוסף לזה שהוא ספוג בשתן) גורמים לעיתים לגירוי כימי של קצה הפין, אשר גורם להצטלקות של פיית השופכה והיווצרות של היצרות לאחר מכן.

כיצד מזהים מיאטוס צר?

מיאטוס מתחיל להיווצר אחרי שלא שמים לב לגירוי פי השופכה, לכן יש לשים לב למה שכתבתי לעיל.

ישנם מספר סימנים המצביעים על היצרות בפיית השופכה:
סטייה בכיוון של זרימת השתן (כלומר הילד מטיל שתן בזרם כלפי מעלה או הצידה).
זרם שתן דק למרחק גדול.
שתן מפוזר (כמו ממטרה).
הפסקות בזרם השתן. 
קושי בהתאפקות.
קושי במתן שתן (מגיע לעיתים עד כדי עצירת שתן הדורשת הכנסת צנתר לניקוז שלפוחית השתן).
לעיתים ילדים מתלוננים על כאבים בעת מתן שתן, המלווים בהפרשות מהפין ובסימני דלקת בפיית השופכה.

מדוע חשוב לטפל בהיצרות בפיית השופכה?

לכאורה מדובר במחלה קלה הגורמת לאי נוחות מסוימת ולא דווקא לבעיה רפואית, אך הנחה זו אינה נכונה. תופעות כגון קושי בהשתנה וסטייה בכיוון של זרימת השתן הן סימנים ברורים לחסימה בדרכי השתן, אשר בסופו של דבר יכולה לגרום לעצירת השתן או לליקוים בלתי הפיכים בתפקודה של שלפוחית השתן. ניתן לפתור סיבוכים אלו על ידי ביצוע ניתוח מאטוטומי (Meatotomy) אשר במהלכו מתבצעת הגדלה/תיקון של פיית השופכה.