מאיזה משקל אפשר לעשות ברית מילה לתינוק

מאיזה משקל אפשר לעשות לתינוק ברית מילה

אכן מקובל לומר שממשקל 2.5 ק"ג כבר אפשר למול את התינוק, אך זה לא מדוייק. האמת היא שאין משקל מדוייק שבו מותר לעשות ברית מילה.

הסיבות שמתייחסים למשקל התינוק

יש כמה סיבות שמתייחסים למשקל התינוק לפני ברית מילה, והם:

א) כדי לדעת שהתינוק מתפתח טוב, דבר שמצביע על בריאות גופו ותקינות המערכות.

ב) כדי לדעת את כמות ה-'מאגרים' החיוניים שיש בגוף התינוק. (לדוגמא – דם. על כל קילוגרם בגוף יש 80 סמ"ק דם לערך).

יוצא, שאם אנו יודעים שהתינוק מתפתח בצורה תקינה, וגם יודעים שיש לו מספיק מאגרים חיוניים בגוף – נוכל לכאורה לעשות לו ברית מילה גם לפני שהגיע ל- 2.5 ק"ג.

ומאידך, אם ההתפתחות לא תקינה, או שאין לתינוק מספיק מאגרים – לא נוכל לעשות לתינוק ברית מילה גם אם הוא שוקל 4 ק"ג.

מהי התפתחות תקינה של תינוק

אכילה טובה – כדי לדעת אם התינוק אוכל טוב יש מספר דרכים.
א) כמות מספקת – ישנה שיטת חישוב כמה התינוק צריך לאכול בכל ארוחה. לוקחים את משקל התינוק, מכפילים כל קילוגרם ב150 מ"ל, וזו הכמות שהתינוק צריך לאכול ביום. את הכמות הזו מחלקים ל8 (מספר הארוחות ביום), וכך יוצא לנו כמה התינוק צריך לאכול כל ארוחה.
למשל תינוק ששוקל 3 ק"ג צריך לאכול 450 מ"ל ביום, שזה 56 מ"ל בארוחה (8 ארוחות ביום, כל 3 שעות ארוחה). אם התינוק אוכל מספיק לפי חישוב זה – הוא אוכל טוב.
ב) עלייה מתמדת – תינוק צריך לחזור למשקל הלידה עד 10 ימים מהלידה (בדר"כ זה קורה ביום ה9-8). אם התינוק עולה בצורה הדרגתית כל יום נוכל לחשב לאיזה משקל הוא יגיע ביום ה10.
ג) רוגע בין ארוחות – התינוק צריך להיות רגוע באופן יחסי בין הארוחות.

יציאות – כמות היציאות מצביעות על תקינות מערכת העיכול, וכמובן על זה שהוא אוכל מספיק. בנוסף, בימים הראשונים לתינוק הבילורובין (צהבת) מתפנה מהגוף דרך הצואה של התינוק (בגלל זה יש לה צבע צהבהב).

טונוס שרירים וחיוניות – תינוק שאוכל טוב ומספק לגוף שלו מה שהוא צריך, אנו נרגיש את זה בחוזק ובחיוניות שלו. יש מספר דרכים לבדוק טונוס שרירים, למשל לגרות לתינוק את כף ידו עם האצבע שלנו ולהרגיש את חוזק התפיסה שהוא יתפוס את האצבע. או לדחוף את רגלי התינוק לכיוון הבטן ולהרגיש את ההתנגדות, וכו').

מה המשקל הנמוך ביותר שממנו לא עושים ברית מילה

על אף הנאמר, נראה ברור שאין לעשות ברית מילה לתינוק שמשקלו פחות מ2.3 ק"ג.

מה עושים כשיש ספק

בנוסף חובה להזכיר שלא רק שאין חיוב לעשות ברית מילה כשיש לנו ספק לגבי מידת כשירות התינוק לברית מילה, אלא – אסור לעשות ברית מילה לתינוק כשיש לנו ספק לגבי בריאותו ומידת כשירותו לברית. הציווי לשמור על נפש התינוק קודם מהציווי לעשות ברית מילה.

משקל הוא רק אחד מהפרמטרים

צריך לזכור שישנם הרבה פרמטרים לקביעה האם התינוק כשיר לעבור ברית מילה – משקל הוא רק אחד מהם (לכל הפרמטרים – לחץ כאן).

לכן על ההורים להיות ערים לנושא ולהגיד למוהל על כל דבר שלא נראה להם תקין בגוף התינוק ובהתפתחותו.

מאיזה משקל אפשר למול תינוק פג

בפגים צריך לחמיר יותר. על פי הספר לא מלים פג לפני שהגיע ל2700 גרם. אמנם אם כל הפרמטרים מאים על התפתחות תקינה – ניתן לשקול לעשות את הברית לפני שהגיע למשקל זה. במיוחד אם התינוק הפג נולד בלידה רגילה ללא ניתוח קיסרי או זירוז כל שהוא.


לשאלות התייעצות ולכל דבר אחר – מוזמנים (בשמחה!) ליצור קשר ב-

עוד מאמרים: