ויטמין K – ברית מילה

ויטמין K הינו מרכיב חיוני בגוף האדם לקרישה תקינה של הדם.

  
חשיבותו של ויטמין K לילוד

לתינוק, בעת היוולדו, יש רמה נמוכה של ויטמין K. 
גופו של הילוד, בשונה ממבוגר, טרם התחיל לקבל את הויטמין מהחיידקים המייצרים אותו במעי ואין לו מאגרים בכבד, כפי שלמבוגרים יש. עד הלידה, הסתמך העובר על אספקת הויטמין מהדם הטבורי אך רמת הויטמין בדם הטבורי נמוכה מאוד. גם בשבועות הראשונים לחייו, בעודו ניזון מחלב אם שבו רמת הויטמין נמוכה, עלול התינוק לסבול ממחסור של הויטמין החיוני הזה.

מחסור בויטמין K עלול לגרום לתינוק לסבול מדימומים קשים, כולל דימומים במוח. הדימומים יכולים להתרחש עד גיל 3 חודשים. בנוסף אי נתינת ויטמין K יגרום ככל הנראה לדימום יתר בברית המילה, דבר שיכול להביא לשוק הנוצר מחוסר דם. בעבר, לפני שהוחל במתן הטיפול השגרתי בויטמין K מיד לאחר הלידה, עד 1.5% מהיילודים סבלו מדימומים כתוצאה מחוסר בויטמין. מאז ניתנת זריקת ויטמין K כשגרה מיד לאחר לידה, נעלמה התופעה הקשה של דימומים הנובעים ממחסור בויטמין. בשנים האחרונות אושפזו מספר תינוקות במצב קשה עקב דימום מסוכן במוח כתוצאה ממחסור בויטמין K, לאחר שההורים סירבו לתת ליילוד זריקה של הויטמין. סירובם של הורים למתן ויטמין K בזריקה לילדם לאחר הלידה, יכול לסכן את חייו ובריאותו ולמנוע טיפול שהוכח כיעיל, בטוח ומציל חיים.

מתן ויטמין K לאחר לידה

בישראל, כמו ברוב מדינות העולם, מיד לאחר הלידה ניתנת ליילוד זריקה של 1 מג' ויטמין K לשריר כדי לוודא שלא יהיה לו מחסור בויטמין וכדי למנוע דימומים קשים היכולים לנבוע מכך. ישנה אפשרות נוספת חוץ מזריקה לתוך השריר והיא מתן ויטמין K דרך הפה. הורים הבוחרים במתן ויטמין K דרך הפה צריכים לדעת כי טיפול זה, המחייב מתן מנות חוזרות, פחות יעיל בהשוואה למתן ויטמין K בזריקה. מתן ויטמין K דרך הפה מקטין את הסכנה של דימומים קשים, כולל דימומי מוח ומוות, בעיקר אחרי גיל שבועיים, אם כי הוא פחות יעיל ממתן זריקה.  


משרד הבריאות ואיגודי רופאי הילדים קוראים להורים להקפיד על מתן ויטמין K לילוד בהזרקה לתוך השריר לאחר הלידה, כפי שמומלץ מזה שנים.

מאמרים בנושאי מילה: