איך מטפלים בתינוק לאחר הברית

ההנחיות לטיפול בתינוק משתנות בין מוהל למוהל (בגלל שיטות שונות של חבישה), ולכן הכי טוב לשאול את המוהל שעשה לבנכם את הברית. בכל אופן אכתוב כאן מה יש לעשות במידה ואינכם מצליחים ליצור קשר עם המוהל, או סתם לידע כללי.

טיפול לאחר סיום ברית המילה:

א) כל החלפת טיטול יש לעשות כדלהלן: בהחלפה אחת למרוח 'בפנטן פלוס' על האיבר, ובהחלפה אחרת לזלף מעט שמן טבעי על העטרה (כדי למנוע חיכוך עם הטיטול). וחוזר חלילה (עושים כך כי אסור למרוח את הבפנטן פלוס יותר מ 3 פעמים ביום).

ב) לקלח את התינוק למחרת יום הברית במים פושרים לפני הורדת התחבושת (אחרי הורדת התחבושת אין לקלחו במשך יממה).

ג) כדאי לשים לתינוק בשלושת הימים הראשונים שני טיטולים בכל פעם כדי למעט בתזוזות וחיכוך באותו מקום, וכן כדי לתפוס את האיבר בתנוחה כלפי מטה (יוסבר יותר להלן).

יתכן בכי חזק בלילה, זה שגרתי, כואב לתינוק מהתזוזות ומהשתן.

במידה והתינוק כאוב ניתן לתת לו נובימול (לפי הוראות היצרן).

יש לשים לב במיוחד לארבעת הדברים הבאים:

1) יתכן ויהיו כתמים אדומים על הטיטול – זה נורמאלי. אבל אם יש יותר מסתם כתמים – חובה ליידע אותי.

2) חשוב לבדוק שני דברים: א- שהתינוק נותן שתן כרגיל. ב- שהעטרה נשארת בצבע אדום או אדום כהה.

3) במידה והתינוק לא אוכל יותר מ6 שעות מסיום הברית, או שסתם הוא לא רגוע בצורה קיצונית – חובה ליידע אותי.

4) במידה ויש לתינוק חום (מעל 38 מעלות) – חובה ליידע אותי (אם אני לא עונה – ללכת למיון). ליילוד[1] לא אמור להיות חום גבוה.

טיפול לאחר הורדת התחבושת:

את ה-'בפנטן פלוס' מורחים בעת החלפת הטיטול למשך ג' ימים (בשבת רק להניח ללא מריחה) לא יותר מ-3 פעמים ביום (!!!). בשאר ההחטלות מזלפים שמן טבעי כמו שהוסבר לעיל. לאחר שעברו שלשה ימים מהורדת התחבושת מפסיקים למרוח בפנטן פלוס, ולכן צריך לטפטף מעט שמן טבעי כל החתלה על האבר כדי למנוע חיכוך בטיטול (דבר שיכול להביא ליובש בעטרה ואף לגירוי במיאטוס [פיית פי השופכה]). אחרי שבועיים ניתן להפסיק, במידה והעור בריא ולא מגורה (לשיקול דעתכם).

כשמחטאים את הטבור באלכוהול יש להזהר שלא יטפטף/יגע אלכוהול באבר, זה ישרוף מאוד לתינוק.

כדאי לא למרוח משחות של תפרחת טיטולים עד החלמת הפצע. אם זה יגע באזור הפצע זה יפריע לריפוי הטבעי.

עד שהמקום מחלים לגמרי חובה לשים את האבר ישר[2] כלפי מטה[3], ולחטל מעט הדוק כדי שהאבר לא יזוז מצורה זו. זה מונע הרבה צרות (עיקומים וכדומה). בנוסף, מומלץ להמנע מלשאת/להניח את התינוק בסלקל לזמן ארוך במשך שבוע מהברית.

יום לאחר הורדת התחבושת יש לקלח את התינוק במים פושרים-חמימים[4], ולהמשיך כך למשך יומיים. לאחר מכן ניתן לקלחו במים בחום רגיל.

לאחר מספר ימים מהברית תֵרָאֶה על האבר שכבה בגוון צהוב-לבן (slough). גם את שכבה זו לא לנסות להוריד/לנקות. שכבה זו היא הפרשה של הגוף שנוצרת כחלק מתהליך הריפוי של המקום (מפירוק הפיברין). השכבה תעלם במהרה.

לאחר מספר ימים מהברית תֵרָאֶה על האבר שכבה בגוון צהוב-לבן (slough). גם את שכבה זו לא לנסות להוריד/לנקות. שכבה זו היא הפרשה של הגוף שנוצרת כחלק מתהליך הריפוי של המקום (מפירוק הפיברין). השכבה תעלם במהרה.

רוב הפעמים יש מעט נפיחויות בעור שמתחת לעטרה, נפיחות זו יכולה להימשך מספר שבועות לאחר ברית המילה – זה שגרתי ויעלם לבד. במידה וזה נראה לכם לא שגרתי – נא לידע אותי.

בבקשה לא לשמוע לעצות של סבתות דודות רוקחים וכו' לגבי צורת הטיפול באבר, אלא אך ורק להוראות הכתובות.

עצה טובה למניעת צער עתידי לתינוק

לסיום, כדי למנוע הידבקות עור לעטרה, יש כל החתלה (ובמיוחד באמבטיה) למתוח עם האצבעות את העור של האבר כלפי מטה (כמה שאפשר להוריד בלי להכאיב יותר מדי). יש לעשות כך למשך שבוע לאחר הורדת התחבושת. לאחר מכן יש להפחית את התדירות ולעשות כן רק במהלך האמבטיה היומית, וכך יש להמשיך לפחות עד גיל חודש-חודשיים. בנוסף, אחרי שהפצע כבר התרפא כדאי לנקות עם האצבעות מתחת לעטרה ובבסיס האבר כל אמבטיה (כשהתינוק בתוך המים).

בכל מקרה, אפשר תמיד להתקשר להתייעץ (אם יש צורך לא להסס להתקשר גם בלילה) ב-


[1] יילוד זה עד גיל חודש, ויש אומרים עד חודשיים, ויש אומרים עד ג' חודשים (וכדאי להחמיר כמותם ולפנות למיון כשיש חום מעל 38).

[2] זאת אומרת – בלא נטייה ימינה או שמאלה.

[3] זאת אומרת – לא להשכיב את האבר על הבטן ולסגור את הטיטול, אלא להשכיב על שק האשכים ולסגור את הטיטול.

[4] ולא במים חמים. המים החמים מרחיבים את כלי הדם וגורמים להתמוססות של קרישת הדם שנוצרה, דבר שיכול להביא לפתיחה מחדש של הפצע ולדימום.


מאמרים נוספים: